۱۶ مهر

مهاجرت به کانادا و ارز دانشجویی در آستانه تعطیلی؛ دانشجویان باید با دلار آزاد تحصیل کنند؟

مهاجرت به کانادا و ارز دانشجویی در آستانه تعطیلی؛ دانشجویان باید با دلار آزاد تحصیل کنند؟

ارز دانشجویی در آستانه تعطیلی؛ دانشجویان باید با دلار آزاد تحصیل کنند؟
ارز دانشجویی در آستانه تعطیلی؛ دانشجویان باید با دلار آزاد تحصیل کنند؟

۱۴ مرداد بود که عبدالناصر همتی، رئيس جدید بانک مرکزی ایران در گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما، از سیاست‌های جدید ارزی دولت روحانی پرده برداری کرد. او از اولویت‌ها و لیست‌های ضروری که قرار است همچنان ارز با قیمت دولتی مصوب داشته باشند سخن گفت، اما هیچ اشاره‌ای به ارز دانشجویی نکرد.

بعد از پایان صحبت‌های رئيس بانک مرکزی، رسانه‌های زیادی به موضوع ارز مسافرتی پرداختند، اما انگار ارز دانشجویی به فراموشی سپرده شده بود. اما ارز دانشجویی اصولا چیست و باید چه شرایطی داشته است؟ قصه از این قرار است که دانشجویان ایرانی خارج از کشور، می‌توانستند با ارئه گواهی اشتغال به تحصیل و ثبت در سامانه‌های نشا و تاک که زیر نظر وزارت علوم و امور خارجه بود، با واریز مبلغ معادل ریالی، دوبار در سال، ۶ هزار دلار، با نرخ مصوب دولتی دریافت کنند.

این روند حتی در دوره دلار جهانگیری هم پابرجا ماند و هرچند برای دریافت آن، پروسه طولانی‌تری باید طی می‌شد و نوبت‌ها از چند هفته به چند ماه بدل شد، اما این ساز و کار قطع نشد. اما درست فردای صحبت‌های رئيس بانک مرکزی و رونمایی از سیاست‌های جدید ارزی، دانشجویان با سردرگرمی مواجه شدند.

ارز دانشجویی در آستانه تعطیلی؛ دانشجویان باید با دلار آزاد تحصیل کنند؟
ارز دانشجویی در آستانه تعطیلی؛ دانشجویان باید با دلار آزاد تحصیل کنند؟

شیرین دانشجویی است که امسال برای تحصیل می‌خواهد به ایتالیا برود، صبح روز ۱۵ مرداد راهی وزارت علوم شد تا برای دریافت ارز اولیه، تشکیل پرونده دهد، او از مشاهداتش برای یورونیوز می‌گوید: «به محض اینکه وارد ساختمان وزارت علوم در میدان فردوسی شدم، کل دیوارها پر از اطلاعیه‌هایی بود که در آن از تعطیل شدن تشکیل پرونده برای ارز دانشجویی خبر می‌داد. متصدیان پشت شیشه هم جواب روشنی نداشتند، فقط به ما می‌گفتند امروز هرکسی بانک رفته، نتوانسته ارز بگیرد، پس دیگر تشکیل پرونده نمی‌دهیم که کار بیهوده انجام دهیم.»

عرفان دانشجوی دیگری است که از دانشگاهی در برلین پذیرش گرفته و با همین مشکلات رو به رو است. او در خصوص آنچه در وزارت علوم گذشته به یورونیوز می‌گوید: «هیچ یک از کارکنان وزارت علوم، بخشنامه‌ای به ما نشان ندادند که در آن به متوقف شدن ارز دانشجویی اشاره‌ای شده باشد. آنها فقط به استناد اینکه بانک‌ها دادن ارز را متوقف کرده‌اند خودشان را راحت می‌کنند و می‌گویند پرونده تشکیل نمی‌دهیم. یکی از مسئولین به من گفت: وقتی دیگر خبری از دلار نیست، دیگر برای چه می‌خواهید ما را به دردسر بندازید و برایتان تشکیل پرونده دهیم؟»

دانشجویانی که روی دریافت ارز با این نرخ مصوب حساب کرده بودند، حالا با مشکلات جدی مواجه شده‌اند. چرا که با دو برابر شدن قیمت ارز از نرخ دولتی به بازار آزاد، عملا بسیاری از آنها دیگر توان پرداخت هزینه‌های دانشگاهی در خارج از کشور را ندارند.

البته برخی از ایده قطع شدن این ارز دانشجویی استقبال می‌کنند. برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند نباید چنین امتیازی برای دانشجویانی قائل شد که با دریافت ارز دولتی از کشور می‌روند و دیگر هم قصد بازگشت ندارند.

این البته نخستین باری نیست که چنین بحث‌هایی در این خصوص شکل می‌گیرد. در سال ۹۱ هم زمزمه‌های قطع شدن ارز دانشجویی طرح شده بود. در آن سال، محمد حسن‌نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفته بود: «نباید به این افراد ارز دولتی داد زیرا ۱۲ سال با هزینه دولت تحصیل کرده‌اند و اکنون نیز برای تحصیل به خارج از کشور رفته و معلوم نیست که پس از پایان تحصیل به ایران بازگردند، بنابراین این افراد نیز باید مانند سایر مردم از بازار آزاد ارز تامین کنند.»

اما این دانشجویان بعد از وزارت علوم راهی بانک مرکزی شدند تا صدای اعتراض خود را به گوش آنها هم برسانند. یکی از دانشجویانی که نخواست نامش فاش شود در این خصوص به یورونیوزمی گوید: « چند نفر از دانشجویان با مراجعه به طبقه هفتم بانک مرکزی با آقای سرمستی مسئول امور سیاست‌های این نهاد دیدار کردند. ایشان صرفا ابراز امیدواری کردند که ارز اولیه برای دانشجویانی که تا پایان شهریور ماه از ایران خارج می‌شوند صادر شود و بقیه ارزها برای دانشجویان سالهای گذشته تعطیل خواهد شد.»

ارز دانشجویی در آستانه تعطیلی؛ دانشجویان باید با دلار آزاد تحصیل کنند؟
ارز دانشجویی در آستانه تعطیلی؛ دانشجویان باید با دلار آزاد تحصیل کنند؟

رایزنی‌های حضور دانشجویان البته نتیجه قطعی نداشته و قرار شده آنها در انتظار بخشنامه جدید بانک مرکزی بمانند، اما شاید، قصه ارز دانشجویی را باید پایان یافته تلقی کرد و ظاهرا تمام این تلاش‌ها نهایتا تاثیری جز تخصیص ارز اولیه به دانشجویانی که امسال قصد خروج از کشور و تحصیل در یک دانشگاه خارجی را دارند نخواهد داشت.

بانک مرکزی روز شنبه ۲۰ مرداد، بخشنامه‌ای را در خصوص تامین ارز مصارف خدماتی ابلاغ کرد که در بخشی از این بخشنامه به موضوع ارز دانشجویی هم پرداخته شده است.

در تبصره بند سوم این بخشنامه آمده است:

«تأمین ارز به نرخ اعلامی از سوی این بانک بابت دانشجویان بورسیه و آزاد شاغل به تحصیل در خارج از کشور بابت ترم تحصیلی جاری و حداکثر تا پایان شهریورماه سال جاری (۱۳۹۷) با رعایت مقررات مربوطه بلامانع است.»

به نظر می‌رسد منظور بانک مرکزی از این تبصره این است که ارز دانشجویی را تنها برای دانشجویانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل هستند و برای دریافت ارز دانشجویی ثبت نام کرده‌اند و صرفا تا پایان شهریور ماه برای ترم تحصیلی جاری به نرخ دولتی (۴۲۰۰) تخصیص داده خواهد شد.

حالا دانشجویانی که با دلار ۳ هزار تومانی کشور را ترک کرده‌اند و دولت دیگر به آنها دلار به این قیمت نمی‌دهد و در بازار هم نمی‌توانند با نرخ کمتر از ۱۰ هزار تومان پیدا کنند.

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *