۱ مهر

تفاوت ویزای تحصیلی و استادی پرمیت

 

ویزا تحصیلی

در این مقاله سعی بر این است که تفاوت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی به طور کامل توضیح داده شود.

یکی از راههای ورود به کانادا اخذ ویزای تحصیلی است. برای اخذ ویزا تحصیلی در ابتدا شما باید از دانشگاهها و کالج های کانادا پذیرش گرفته باشید.
در واقع بین ویزا تحصیلی و استادی پرمیت تفاوت است که گاهی هر دو به دلیل عدم آگاهی دانشجویان یکی شمرده می شوند.

در واقع شما با دریافت ویزا تحصیلی مجاز به دریافت استادی پرمیت و پذیرش از کالج ها و دانشگاههای کانادا می شوید ،؛

البته این موضوع مدنظرتان باشد که داشتن پذیرش و استادی پرمیت می تواند برای گرفتن ویزا تحصیلی یا تمدید آن به شما کمک کند.

تفاوت ویزای تحصیلی و استادی پرمیت

فکر میکنم تفاوت ویزای تحصیلی (Temporary Residence Visa for Students) و استادی پرمیت (Study Permit)، موضوع مهمی است که دانشجوهای عازم کانادا حتما باید به آن واقف باشند .

و متاسفانه اطلاع رسانی کافی در مورد آن نه در سایت سفارت کانادا و نه از طریق کارمندان آن صورت نمیگیرد.
برای آنکه به اهمیت این تفاوت پی ببرید، داستان زیر را در نظر بگیرید. اگر شما بعد از خواندن این ماجرا متوجه شدید که ایراد کار این دانشجو کجا بوده در این صورت شما تفاوت ویزای دانشجویی و استادی پرمیت را میدانید. اگر نه به خواندن متن ادامه دهید.

دانشجوی مورد نظر ما در کانادا مشغول تحصیل است و تصمیم میگیرد برای تعطیلات به ایران سفر کند. این دانشجو استادی پرمیت ای دارد که تاریخ انقضای آن تا سال بعد است ؛

لذا با خیال راحت به ایران سفر میکند و بعد از اتمام مسافرت قصد برگشت به کانادا را دارد اما با کمال تعجب از مسافرت او در تهران ممانعت به عمل می آید و حتی اگر با نشان دادن استادی پرمیت خود از این مرحله عبور کند و تا درب ورودی کانادا هم پیش رود، ؛

از کانادا دیپورت میشود و ماهها باید تلاش کند تا دیپورت خود را به سفارت کانادا توجیه کند تا دباره بتواند وارد خاک کانادا شده و به تحصیل خود ادامه دهد.

شاید این دانشجو چندان تقصیری هم نداشته باشد زیرا به یاد دارد که برای ورود بار اول به کانادا، درخواست استادی پرمیت از سفارت کانادا را کرده بود و به کمک آن وارد خاک کانادا شده بود، پس چرا اینبار با اینکه استادی پرمیت معتبر دارد، از ورود او ممانعت به عمل آمده است؟

جواب:

دانشجویانی که به تازگی از کانادا پذیرش گرفته اند، درخواست ویزای خود را با عنوان Study Permit تسلیم سفارت کانادا میکنند ولی این عنوان غلط اندازی است برای این درخواست.

وزارت مهاجرت کانادا، خود عنوان Study Permit/Temporary Visa را به لحاظ اداری برای این درخواستها بکار میبرد که صحیح است. یعنی دانشجویی که چنین درخواستی میدهد، درواقع تقاضای ویزای تحصیلی و استادی پرمیت را بصورت همزمان ارائه داده است.
ویزای تحصیلی دانشجو (Temporary Residence Visa)، در کشور مبدا و از طریق سفارت کانادا بصورت یک برچسب در پاسپورت دانشجو قرار داده میشود. (که این مرحله از کار درحال حاضر در آنکارا انجام میشود).
دانشجوی مزبور به کمک این ویزا میتواند وارد خاک کانادا شود اما هنوز حق تحصیل در کانادا را ندارد. برای دریافت حق تحصیل در کانادا، نیاز به مجوز تحصیل یا همان Study Permit است که هنگام ورود به کانادا صادر میشود.
Study Permit یک برگۀ کوچک (A5) است که در درب ورودی کانادا توسط آفیسر به پاسپورت دانشجو منگنه میشود. الصاق Study Permit به پاسپورت دانشجو ممکن است این سوء برداشت را ایجاد کند که این برگه به ورود و خروج به کانادا مرتبط است.
اما درواقع این برگه هیچ نقشی در ورود و خروج به کانادا ایفا نمیکند و روی آن نیز به صراحت تصریح شده است که This document does not authorize re-entry یعنی “فکر نکنید با داشتن استادی پرمیت، میتونید هروقت دلتون خواست از کانادا خارج و دوباره وارد بشید”.

این برگه صرفا مجوز تحصیل در کانادا است همانطور که یک کارگر در کانادا نیاز به مجوز کار یا همان Work Permit دارد.
این برگه برای ثبت نام در دانشگاه، امضای قرارداد فاند، TA، RA ، دریافت بیمه و … ضروری است اما هیچ مجوزی برای ورود به خاک کانادا ایجاد نمیکند.

لذا دانشجویان ایرانی که درخواست Study Permit کرده اند باید مدنظر قرار دهند که مسالۀ ورود به کانادا که مهمترین دغدغۀ آنها است.

ربطی به استادی پرمیت ندارد و درواقع آنها منتظر دریافت ویزای تحصیلی یا Temporary Residence Visa یا بطور خلاصه TRV از سفارت کانادا هستند و بمحض دریافت ویزای تحصیلی بطور خودکار، مجاز به دریافت Study Permit نیز خواهند بود که هنگام ورود به کانادا آن را دریافت میکنند.

لذا یک ویزای تحصیلی (Temporary Residence Visa for Students) و استادی پرمیت (Study Permit)،معتبر
هردوی این مدارک یکماه مانده به تاریخ انقضای آنها، در خاک کانادا قابل تمدید هستند و مسافرت به خارج کانادا بدون تمدید آنها ممکن است دردسرهای فراوانی ایجاد کند.