مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و کار در رشته مهندسی معماری
۱۸ دی

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و کار در رشته مهندسی معماری

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و کار در رشته مهندسی معماری

تحصیل در رشته ی  مهندسی معماری در کانادا

مهندسی معماری در کانادا با نام مهندسی ساخت ساز (Building Engineering) معروف است , این دوره مانند دوره های مهندسی عمران است ولی روی حوزه معماری تمرکز دارد . رشته مهندسی معماری با رشته معماری متفاوت است , از یک معمار توقع می رود که کارهایی که مربوط به طراحی و نظارت می شود انجام دهد در حالی که مهندس معماری باید توانایی کار با نرم افزار های معماری و مهارت های کار با کامپیوتر در زمینه این رشته را نیز داشته باشد . یک مهندس معماری علاوه بر حوزه مهندسی طراحی و ساخت ساز ساختمان باید در زمینه مکانیک , برق نیز مطالعه داشته باشد. اگر شما قصد مهاجرت به کانادا را دارید و می خواهید در رشته مهندسی معماری تحصیل و یا ادامه کار دهید کانادا دارای دانشگاه ها و بستر کاری مناسب در این زمینه است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در رشته  مهندسی معماری درکشور کانادا

مقطع کارشناسی:

 1. مدرک دیپلم به همراه مدرک پیش دانشگاهی با حد نصاب تعیین شده
 2. گذراندن دروس پیش نیاز با نمرات بسیار خوب

مقطع کارشناسی ارشد:

 1. مدرک لیسانس در یکی از رشته های مرتبط مانند مهندسی معماری یا زمین شناسی و تجربه کار عملی در این زمینه

مقطع دکترا:

 1. مدرک ارشد در رشته های مرتبط , پذیرش در مقطع دکترا به صورت مستقیم از مقطع لیسانس نیز امکانپذیر است. دانشجویانی امکان پذیرش مستقیم از مقطع لیسانس را دارند که حداقل دارای معدل A- باشند و کار عملی و مقاله علمی در ژورنال معتبر را داشته باشند.

* اگر قصد ادامه تحصیل در رشته معماری در کشور کانادا را دارید علاوه بر مدارک ذکر شده باید دارای مهارت کافی در زبان انگلیسی نیز باشد . حد نصاب نمره زبان برای پذیرش معمولا آیلتس ۶٫۵ به بالا است .

Architectural Engineering
Architectural Engineering

کارورزی در رشته ی مهندسی معماری در کانادا

مهندس معماری علاوه بر طی کردن دوره های آموزشی باید یک دوره کاروزی سه ساله را نیز تحت نظارت یک فرد مجرب طی کند. برخی این کارورزی را از دوره تحصیل شده کرده و برخی بعد از تمام شده دوره تحصیل به کاروزی مشغول می شوند. این دوره باعث می شود تا دانشجو با اجزای طراحی ساختمان آشنا شود. دانشجویان برای طراحی و مدلسازی در زمان کارورزی و بعد از آن از نرم افزار های کامپیوتری استفاده می کنند.

بهترین شهرهای کانادا از نظر بازار کار در رشته ی مهندسی معماری  

رشته مهندسی معماری در کشور کانادا دارای آینده شغلی بسیار خوبی است , این رشته دارای متقاضیان زیادی است . به دلیل کمبود مهندسان معماری در این کشور تقاضا در این حرفه در شهرهای زیر بیشتر است.

 • ساسکاچوان : این شهر به دلیل رشد اقتصادی در حوزه صنعت و ساخت وساز باعث کمبود نیرو در رشته مهندسی معماری شده است و رونق چشمگیری استخدام معماران را بوجود آورده است .
 • مانتیوبا: به دلیل بازسازی خانه ها , ساخت آپارتمان های جدید , تبدیل اقامتگاه های چند منظوره , نهادهای تجاری و فراهم آوردن امکانات زندگی برای سالمندان افزایش تقاضا و جذب نیروی کار در حوزه مهندسی معماری بیشتر شده است .
 • وینپیگ : به علت ساخت ساز برنامه ریزی شده در بخش های صنعتی, تجاری , اداری , مسکونی در این شهر فرصت شغلی برای رشته مهندسی معماری را بیشتر کرده است .
 • آنتاریو : به دلیل افزایش سن و تقاضا برای مراکز خدمات درمانی , خانه سالمندان و بازنشستگان رو به افزایش است و این باعث نیاز به مهندسان معمار بیشتر شده است .

حقوق رشته ی مهندسی  معماری در کانادا

به طور متوسط حقوق یک مهندس معمار در کانادا ۹۶,۷۶۹ دلار یا ۵۰ دلار در ساعت است. و افرادی با تجربه بیشتر حقوقی بالاتر از ۱۳۶,۰۰۰ دلار دریافت می کنند. بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴ نرخ افزایش حقوق  مهندسان معماری به ۸٪ می رسد.

بهترین حوزه در بازار کار رشته ی مهندسی معماری در کانادا

به دلیلی افزایش هزینه های انرژی روز به روز تقاضای برای ساخت و طراحی ساختمان هایی برای صرفه جویی انرژی بیشتر شده است . افرادی که دارای تجربه ساخت ساختمان های سبز هستند دارای موقعیت و فرصت شغلی بهتری خواهند بود.

وظایف مهندس معماری در کانادا

مهندسان معمار به  صورت مکمل با آرشیتکت ها فعالیت می کنند و هر دو حرفه برای ساخت و ساز ضروری هستند. آرشیتکت در کشور کانادا به تیمی از معمارها و مهندس های معماری که در کنار یکدیگر فعالیت می کنند گفته می شود. مهندسان معمار بیشتر با سیستم های داخل ساختمان که نیاز به تکنیک های بالای ساختمانی است  کار می کنند. یک آرشیتکت با عناصر دیداری مانند طرح اولیه طبقات سروکار دارد. برخی از وظایف مجزای این حرفه:

 1. مشاوره با سایر مهندسان و معماران
 2. ارزیابی طرح ها و پیش نویس های اولیه ی مشکلات بالقوه ی ساخت و ساز
 3. تضمین تطبیق طرح ها با ضوابط
 4. تعیین یکپارچگی یک ساختمان
 5. توصیه ی تغییرات و اصلاحات خاص برای افزایش کارایی
 6. تغییرات خاص در سیستم های نورپردازی و گرما برای افزایش امنیت
 7. ارزیابی کارایی و اثربخشی هزینه
 8. ترسیم و کشیدن طرح های ساختمانی
 9. ترسیم و کشیدن طرح های ساختمانی
 10. بازسازی ساختمان های قدیمی
 11. ترسیم و طراحی با کامپیوتر
 12. ساختن مدل ها در مقیاس های کوچک
 13. حفظ پروژه در محدوده ی بودجه و ضوابط ساختمانی
 14. آماده سازی یا نظارت بر نقشه ها، مشخصات یا سایر اسناد ساختمانی برای استفاده در قراردادها و توسط کارفرمایان
 15. نظارت بر محل های ساخت برای تضمین سازگاری با مشخصات
 16. انجام مطالعات امکان پذیری و تجزیه تحلیل های مالی پروژه های ساختمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *