۲ مهر

مراحل مهاجرت به کانادا اکسپرس اینتری کانادا EXPRESS ENTRY

مراحل مهاجرت به کانادا اکسپرس اینتری کانادا EXPRESS ENTRY

  • گروه تجربه کانادایی Canadian Experience Class
  • گروه پیشه وران  Federal Skilled Trades Program
  • گروه کارکنان ماهر Federal Skilled Worker Program

مراحل انجام کار به شرح زیر است:

مرحله اول -تشکیل پرونده اولیه

برای تشکیل پرونده اولیه لازم است در وبسایت اداره مهاجرت کانادا یک حساب کاربری مخصوص خود درست کنید. اگر از خدمات یک مشاور یا وکیل مهاجرت استفاده می کنید، در نظر داشته باشید که این افراد خود نزد اداره مهاجرت یک پرتال مخصوص دارند که در آن پرونده شما را باز خواهند کرد.

پس از باز کردن حساب کاربری، لازم است مشخصات فردی خود و خانواده خود را وارد کنید. اطلاعاتی که نیاز دارند شامل میزان آشنایی با زبان های رسمی کانادا، سابقه کار، سن، میزان تحصیلات و …. است.

در این مرحله در اصطلاح یک پروفایل اکسپرس اینتری Express Entry Profile درست می کنید. نیازی به آپلود کردن مدرک خاصی نیست ولی به هر حال تنها وقتی این پروفایل را باز کنید که هم تحصیلات خود را در کانادا ارزیابی کرده باشید و هم اینکه نتیجه آزمون آیلتس IELTS یا سلپیپ CELPIP یا تف TEF در دستتان باشد.

همچنین حتما CRS Points خود را حساب کنید و اگر عدد پایینی است پرونده تشکیل ندهید. تنها ابزار مطمئن برای محاسبه این امتیاز وبسایت اداره مهاجرت کاناداست [لینک]. به هیچ وبسایت دیگری در این خصوص اعتماد نکنید، چرا که نحوه محاسبه امتیازات توسط اداره مهاجرت مرتب تغییر می کند و ممکن است آن وبسایت ها بروز نباشند یا اصولا اشکال برنامه نویسی داشته باشند.

مهاجرت به کانادا , مدارک مورد نیاز اخذ انواع ویزا برای کشور کانادا

مرحله دوم – دریافت فایل نامبر

اگر همه اطلاعاتی که وارد کرده اید کامل باشد، می توانید پروفایل را ارسال Submit کنید. سیستم، اطلاعات شما را تحلیل می کند و با سه روش مهاجرت موجود مقایسه می نماید.

اگر مشخصات شما با هیچ یک از سه روش فوق سازگاری نداشته باشد (یعنی حداقل های لازم را برای هیچ یک نداشته باشید، مثلا سطح زبان برای روش کارکنان ماهر یا سابقه کار برای روش سابقه کار کانادایی یا مجوز استانی برای روش پیشه وران)، آن وقت ظرف چند دقیقه تا چند ساعت پرونده شما بسته می شود و نامه ریجکتی در پروفایل شما صادر خواهد شد.

به همین دلیل بسیار مهم است که از قبل مطمئن باشید که شرایط مهاجرت به کانادا از حداقل یکی از سه روش فوق را دارید. صرف نظر از اینکه پرونده قبول یا رد بشود،فایل نامبر برای شما صادر خواهد شد.

مرحله سوم – ورود به جمع متقاضیان اکسپرس اینتری Selection Pool

اگر شما شرایط یکی از روش فوق را داشته باشید، وارد جمع متقاضیان اکسپرس اینتری Selection Pool می شوید. شما حداکثر یک سال در این جمع باقی خواهید ماند.

همچنین سیستم اداره مهاجرت بر اساس پروفایل شما امتیازی به شما می دهد که در اصطلاح CRS (مخفف Comprehensive Ranking System  به معنای سیستم امتیازدهی فراگیر) نامیده می شود.

هر فرد در مجموع می تواند ۱۲۰۰ امتیاز CRS بیاورد. هر چقدر امتیاز شما بیشتر باشد شانس رسیدنتان به مرحله بعد بیشتر می شود.

مرحله چهارم – انتخاب برای اقدام به مهاجرت

دولت کانادا سالی چند بار تعدادی از افراد موجود در جمع متقاضیان Selection Pool را انتخاب می کند. هر بار تعدادی از افراد که بالاترین امتیاز را آورده اند اتنخاب می شوند. برای مثال در ۱۲ ماه گذشته حداقل امتیازی که انتخاب شده است ۴۱۳ بوده است. این امتیاز، هر بار تغییر می کند. مثلا چند روز پیش از نگارش این مطلب اداره مهاجرت ۳۵۰۰ نفر را از متقاضیان را انتخاب کرد و حداقل امتیاز کسی که انتخاب شد ۴۴۴ بود.

تعداد نفراتی که در هر دور انتخاب می شوند و همچنین تعداد دفعاتی که در هر سال افراد را انتخاب می کنند مرتب در حال تغییر است و به راحتی قابل پیش بینی نیست. اما اگر امتیاز بالایی داشته باشید به احتمال قوی ظرف کمتر از یک ماه انتخاب می شوید.

در میان موکلین بنده خوش شانس ترین کسی بود که ما روز جمعه ایشان را وارد Selection Pool کردیم و روز دوشنبه (یعنی بعد از کمتر از سه روز) انتخاب شدند. البته ایشان انگلیسی هستند و هم خودشان و هم همسرشان آیلتس ۹ دارند و امتیاز CRS ایشان ۴۹۹ بود. دقت کنید که اگر ظرف یک سال از میان جمع متقاضیان انتخاب نشوید، خود به خود پرونده شما بسته می شود و دوباره باید از اول اقدام کنید.

مرحله پنجم – تهیه و ارسال مدارک

اگر از بین جمع متقاضیان انتخاب شوید باید یک سری اطلاعات دیگر را در خصوص خود و خانواده خود در اختیار اداره مهاجرت قرار دهید. این کار از طریق حساب کاربری آنلاین شما انجام می شود. وقتی که همه اطلاعات را وارد کنید، لیستی از مدارک در اختیار شما قرار می گیرد که باید آنها را تهیه و ترجمه و به صورت آنلاین آپلود کنید. همچنین در نظر داشته باشید که در مرحله پنجم به طور معمول ۹۰ روز به شما فرصت داده می شود که همه کارها را انجام دهید.

مراحل بعدی

مراحل بعدی کار کمابیش مثل بقیه روش های مهاجرت به کانادا است. افسر مهاجرت مدارک شما را بررسی می کند و اگر از نظر وی رضایت بخش باشد، از شما می خواهند که مدیکال (تست پزشکی)دهید و همین طورپیشینه شما را بررسی می کنند یا در اصطلاح Background Check می شوید. اگر همه اینها به خیر و خوشی بگذرد برای شما ویزای اقامت صادر می شود و به سلامت وارد کانادا می شوید و زندگی خود را در این کشور به عنوان یک مقیم دائم Permanent Resident آغاز خواهید کرد.

در موارد بسیار نادر ممکن است افسر مهاجرت از شما بخواهد مدارکی را به صورت فیزیکی برایشان پست کنید یا حتی شما را به مصاحبه دعوت کنند. تأکید می کنم که احتمال این موارد بسیار کم است.

نکته آخر اینکه باید در نظر داشته باشید اداره مهاجرت روی این روش خیلی سخت گیری می کند و با کوچکترین اشتباهی که از سوی شما رخ بدهد ممکن است پرونده شما را بدون هیچ هشداری ریجکت کنند.

در گذشته افراد زیادی به دفتر ما مراجعه کرده اند که به این شکل پرونده شان رد شده است. خیلی از این افراد هم بالاخره به این نتیجه رسیده است که بهتر است یک گروه متخصص را استخدام کنند که احتمال اشتباهات به حداقل ممکن برسد.

مشاوره مهاجرت با وکلای متخصص