۲۲ مهر

مهاجرت به کانادا و استفاده از وام های تحصیلی(Scholarship or Fellowship)

مهاجرت به کانادا و استفاده از وام های تحصیلی(Scholarship or Fellowship) یکی از روش های خوبی است که دانشجویان می توانند از آن استفاده کنند .بورس هاي تحصیلی کانادا داراي انواع گوناگونی است که معمولا از سوي دانشکده ها یا شرکت ها و موسسات خارج از دانشگاه به منظور تشویق در اختیار دانشجویان مستعد در تعدادي محدود قرار می گیرد.خصوصیت اصلی بورس ها این است که بر خلاف کمک هزینه در قبال گرفتن آن لازم نیست کار بکنید.

مهاجرت به کانادا و استفاده از وام های تحصیلی(Scholarship or Fellowship)

 

مهاجرت به کانادا و استفاده از وام های تحصیلی(Scholarship or Fellowship)

پس این بورس ها کمک هزینه هاي بدون بازگشت هستند که به صورت جایزه به دانشجویان ممتاز تعلق میگیرد.

لذا معیار این جایزه ها سوابق و برجستگی هاي تحصیلی فرد است نه نیاز مالی وي و در نتیجه افراد باید براي دریافت آن رقابت کنند.

این کمک ها فرمول چندان مشخصی براي مبلغ نداشته و هر دانشگاه و یا حتی دانشکدهاي شرایط خاص خود را براي تخصیص آنها دارد.

در نتیجه ممکن است دانشجویی که با سایر ملاك هاي ارزیابی دانشگاه یا کالج، نیازمند مالی شناخته نشده باشد، به دلیل کارنامه تحصیلی یا انجام فعالیت درخشان خاصی در حوزه علمی بتواند از این نوع کمک ها استفاده کند.

انواع گوناگون بورس های تحصیلی کانادا

اسکلارشیپ

اسکلارشیپ بیشتر براي هزینه زندگی و تحصیل دانشجو تعلق می گیرد؛

 فلوشیپ

فلوشیپ به نوعی همان اسکلارشیپ است اما تفاوت هایی در شرایط تخصیص آنها وجود دارد. فلوشیپ براي کارهاي تحقیقاتی دانشجویان ممتاز به آنها داده می شود.

در بیشتر مواقع چنین منابع مالی شهریه را تامین نموده بعلاوه یک حقوق ماهیانه را نیز براي زندگی باقی می گذارد.

میزان حقوق بطور متوسط ۱۱۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در ماه می باشد که کفاف هزینه یک زندگی دانشجویی نظیر اجاره یک آپارتمان کوچک غذا و لباس و تدارکات دانشگاه و حمل و نقل را خواهد داد.

Research Assistantship

این کمک هزینه، تحت عنوان دستیار پژوهشی، نوعی موقعیت شغلی است که دانشجو در دانشگاه بر روي پروژه تحقیقاتی خاصی کار میکند و به ازاي کارخود از استاد حقوق دریافت میکند.

لذا دانشجویان به ازاي دریافت آنها مسؤولیت خاصی در قبال دانشگاه یا استاد دارند و لازم است براي دانشگاه یا استاد کار کنند.

چنانچه دستیار پژوهشی به شما اعطا گردد، مقرر می شود که شما به استادي در زمینه پژوهشی کمک کنید.

استادها معمولا از صنعت یا دولت بودجه میگیرند که پروژه هاي تحقیقاتی شان را پیش ببرند.

این استادها براي انجام پروژهها دانشجوهاي دکترا (و در برخی موارد فوق لیسانس) را استخدام میکنند تا برایشان کار کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که استادها معمولا دستیار پژوهشی را به دانشجویانی که استاد راهنماي آنها هستند، اختصاص می دهند.

به همین خاطر لازم است که با اساتیدي که زمینه ي کاریشان به زمینه کاري شما نزدیک است تماس گرفته و از موقعیت هاي باز آنها و تمایل آنها
براي پذیرفتن دانشجوي جدید، اطلاع پیدا کنید.

Teaching Assistantship

در این موقعیت شغلی، دانشجو بعنوان یک دستیار تدریس، در تدریس درس خاصی به استاد کمک و با او همکاري میکند و به ازاي آن از دانشگاه حقوق دریافت میکند.

وظیفه افراد دستیار تدریس از تنوع بسیاري برخوردار است که بصورت عمومی شامل نمره دادن، تصحیح اوراق، برگزاي کلاس هاي حل تمرین یا آزمایشگاه ها، کمک به دانشجویان و اداره جلسات هفتگی می باشد. براي گرفتن دستیار تدریس فرد باید فرمهاي خاص آن را پر کند و هر ترم براي درخواست جدید اقدام نمایید.

تخصیص دستیار تدریس معمولا بر اساس اولویت انجام میشود و دانشجویان با سابقه دکترا از اولویت بالاتري برخوردار هستند.
همچنین اغلب دانشگاهها نیاز دارند که متقاضی امتحان صحبت کردن انگلیسی مانند TSE یا بخش صحبت کردن TOEFL را بگذرانید و نمره لازم را

کسب نمایید.

Internship

دوره کارآموزي، دورهاي است که دانشجویان میتوانند در طی آن در شرکتهاي خصوصی یا سایر موسسات خارج از دانشگاه در زمینه هاي مرتبط با رشته يتحصیلی خود کار کنند و به ازاي کار خود حقوق دریافت نمایند. در طول تابستان ثبت نام و حضور در دانشگاه اجباري نیست و دانشجویان معمولا از این مدت براي کار در خارج از دانشگاه استفاده میکنند.

حقوقی که شرکتها به دانشجویان پرداخت میکنند معمولا بسیار بالاتر از حقوقی است که دانشجویان با داشتن دستیار پژوهشی یا دستیار تدریس در طول سال دریافت می نمایند .

اقدام براي دریافت این دوره کارآموزي نسبتاً ساده است و احتیاج به مدارك
متعددي ندارد. چنانچه مایل به دریافت کارآموزي براي تابستان هستید، باید از زمستان سال قبل اقدامات خود را آغاز کنید.

بسیاري از شرکتها از حدود ماه دسامبر تا می هر سال اطلاعاتی را در مورد موقعیت هاي تحت عنوان internship در وب سایت خود منتشر میکنند و اقدام به جمع آوري رزومه مینمایند .
کارشناسان شرکت با توجه به سوابق دانشجویان، تعدادي را براي مصاحبه انتخاب میکنند.

مصاحبه ممکن است به صورت تلفنی یا در محل شرکت صورت پذیرد و ممکن است شامل چندین مرحله مختلف باشد.

شرکت ها ممکن است از دانشجویان بخواهند تا علاوه بر رزومه، توصیه نامه هایی از طرف اساتید دانشگاه نیز ارائه دهند .

توصیه نامه معمولا در صورتی درخواست میشود که شما تمام مراحل مصاحبه را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید.

داشتن دانش کافی در زمینه هاي که براي آن اقدام میکنید بسیار مهم است و از شما انتظار میرود که بتوانید عمده اي سوالات مصاحبه کننده ها را جواب دهید.

همچنین زمان اقدام براي internship هم اهمیت زیادي دارد.

برخی از شرکت ها ممکن است تا ماه فوریه تمام دانشجویانی که لازم دارند را انتخاب کرده باشند وبدیهی است که دانشجویی حتی با شرایط خوب هم در صورت اقدام بعد از این زمان، شانس چندانی براي دریافت این دوره نخواهد داشت.

اغلب دانشگاه های مرکزي به نام center career دارند که دانشجویان را با نحوه ي اقدام براي یافتن شغل و internship آشنا میکنند.

این مراکز همچنین میتوانند به شما در زمینه ي نوشتن رزومه اي که براي شرکتها می فرستید نیز کمک کنند و همچنین ممکن است لیستی از شرکت هایی را که علاقمند به استخدام کارآموز هستند را در اختیار شما قرار دهند .

علاوه بر آن در طول سال تحصیلی نمایشگاههاي کوچکی با عنوان fair career ممکن است در دانشگاه برگزار شود.
هدف اصلی این نمایشگاه ها استخدام دانشجویان براي شغل دائمی یا کارآموز است. شرکت هاي علاقمند غرفه هایی دارند که رزومه ي دانشجویان را جمع آوري میکند و حتی ممکن است مصاحبه هایی نیز با دانشجویان انجام دهند.

بازدید از این نمایشگاهها به دانشجویانی که علاقمند به گرفتن کارآموزي هستند.

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *